Matrac do pohody

Vyspite sa na matraci do pohody. Stačí si správne vybrať

Vstávate ráno celý dolámaný a bolí vás chrbtica či kĺby? Pozrite sa lepšie, na čom vlastne spíte. Kvalitný matrac  rozhoduje o tom, aby ste mali pohodlný, spokojný a hlavne zdravý spánok. Veď v posteli strávite tretinu života a stojí za to si v nej dobre oddýchnuť.

Na kvalite záleží.

Rozhodnite sa pre ňu

Pokiaľ vám súčasný matrac už nevyhovuje, poobzerajte sa po novom. Na internete máte na výber množstvo portálov, kde ponúkajú výrobky rôzneho druhu, vy sa však zamerajte na kvalitu a overenú tradíciu. Podľa čoho sa teda rozhodovať? Na prvom mieste zohľadnite podľa Martina Bugára, riaditeľa portálu mojmatrac.sk tvrdosť produktu. Vaša hmotnosť, výška a „spacie“ návyky by mali byť hlavným ukazovateľom pri výbere. „Prepočtom výšky a hmotnosti získate index telesnej hmotnosti, a tým aj hodnotu záťaže vášho tela na plochu matraca. Táto hodnota rozhoduje o tom, aký typ matraca je pre vás najvhodnejší.“

Zohľadnite aj dĺžku a šírku matracu

Dôležitá je aj bodová elasticita výrobku, teda ako dobre sa dokáže prispôsobiť tlaku a vášmu telu. Samotný matrac by mal byť zhruba o desať centimetrov dlhší ako vaša výška. Štandardné šírky matracov sú 90 a 80 centimetrov. Pre väčší komfort môžete vybrať väčšiu dĺžku i šírku matracu. „Rozmery matraca často nemôžete vyberať ľubovoľne. Ak už máte posteľ, veľmi si nepomôžete. Potom potrebujete taký matrac, ktorý sa do nej zmestí, nemôže „vytŕčať” z postele,“ hovorí Martin Bugár. Pamätajte si – neexistuje najlepší výrobok, ale len taký, ktorý najlepšie vyhovuje všetkým vašim požiadavkám a nárokom.

Mäkký či tvrdý? Zvážte, čo vám vyhovuje

Spíte radi na tvrdom či skôr na mäkkom lôžku. Čím je telo človeka nižšie a hmotnosť vyššia, tým silnejšiu oporu pri spánku potrebuje. Platí to aj naopak. Všetko závisí od toho, aké sú vaše návyky pri spánku a v akej kondičke sú vaše svaly. Väčšina výrobcov uvádza stupeň tvrdosti matracov na stupnici od 1 do 4. Obe dve stupnice znamenajú to isté: tvrdosť 1 a 4 sú krajné extrémy, čiže tieto produkty sú vhodné pre tých, ktorí chcú extra mäkký či extra tvrdý matrac. Bežne sa používa tuhosť číslo 2 pre ženy a tuhosť číslo 3 pre mužov. Mäkké matrace sú vyrobené zvyčajne z pamäťovej peny, Night fly peny, latexu alebo Swiss peny. Tvrdé matrace sú prevažne penové z hydrolatextu, prípadne tvrdosť umocňuje aj kokosová doska v ich jadre. V každom prípade pri výbere nezabúdajte, že na zdravom lôžku si chrbtica udržiava pri ležaní vždy svoj správny tvar.

Vyberie si skutočne každý

Tiež rozhoduje, pre koho vyberáte matrac. Pre deti sú ideálne menej výrazne zónované matrace alebo úplne bez zónovania. Pre mladších a aktívnejších ľudí, ktorí v posteli trávia menej času, sú vhodnejšie skôr stredne tvrdé a tuhšie matrace. Pre starších ľudí sú lepšie prispôsobivejšie matrace, skôr mäkšie ako tvrdé. Ak však máte nejaké zdravotné ťažkosti, požiadajte o radu aj lekára. Trendy smerujú k tomu, aby si pri výbere matracov vybral skutočne každý. Ak ste napríklad alergik, zvoľte si matrac s antibakteriálnou penou. Pokiaľ uprednostňuje výrobky vyrábané v súčinnosti s prírodou, stavte na ekologické matrace. Základ tvorí váš dobrý pocit. Verte či neverte, vaše telo vie najlepšie, čo potrebuje.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *