Laminátové plávajúce podlahy

Laminátové plávajúce podlahy – klasika v ponuke podlahových krytín

Laminátové plávajúce podlahy patria medzi obľúbený a rokmi preverený druh podlahovej krytiny, ktorá si získala srdcia mnohých domácností vďaka prijateľnej cene, nenáročnej pokládke a jednoduchej údržbe. Práve táto podlaha sa stala synonymom pre tzv „plávajúce podlahy“, ktoré sa vyznačujú unikátnym systémom pokládky bez nutnosti fixácie k podkladu. Laminátové plávajúce podlahy verne imitujú rôzne povrchy, vrátane prírodného dreva či kameňa. Jedná sa o praktické a esteticky vkusné riešenie vhodné do takmer každého interiéru.

laminatová podlaha

Predstavujeme laminátovú podlahu

Laminátové plávajúce podlahy sú materiálom na báze dreva a skladajú sa z niekoľkých vrstiev. Jednotlivé lamely sa pod tlakom lisujú na požadovanú hrúbku. Spodnú vrstvu podlahy tvorí impregnovaná vrstva, ktorá slúži ku zvýšeniu tvarovej stability ak obmedzeniu vlhkosti. Stredná vrstva je nosnou doskou lamely a obsahuje tzv zámky pre pevný spoj.

Vrchná vrstva sa skladá zo špeciálnej živičnej celulózy a prepožičiava krytine mechanickú odolnosť a krásny vzhľad. Hoci je zákazníkmi najčastejšie volená imitácia dreva, je možné vyberať z lamiel jednofarebných, vzorovaných či napr imitáciu rôznych druhov prírodných materiálov. Finálna vrstva laminátu môže byť ako hladká, tak mierne zdrsnená, čím zvlášť u dreva reálne vykresľuje jeho štruktúru.

Výhody laminátové podlahy

Laminátová podlaha je jednou z najmenej náročných podlahových krytín. Vďaka uzavretej povrchovej úprave sa nelepí na podlahe špina a prach. K odstráneniu prípadného neporiadku úplne postačí suchá alebo mierne navlhčená handra alebo môžete krytinu vysať za použitia nadstavca na koberce. V ponuke si môžete vybrať zo širokého výberu farebných variácií a vzorov v širokom cenovom rozpätí.

Ak zvolíte správnu spodnú vrstvu, môžete laminátovú podlahu využiť s podlahovým vykurovaním. Keď sa podlaha zahrieva, spoje zostávajú tesné, a to vďaka plávajúcemu spôsobu položenia. Laminátové podlahymajú vysokú odolnosť a dlhoročnú trvanlivosť, ktorá sa počíta na desaťročia. V prípade poškodenia jednoducho vymeníte poškodenú lamelu.

Laminátová podlaha sa vyznačuje jednoduchou montážou aj demontážou. Jednoducho zacvaknite jednotlivé diely do seba špeciálnymi zámkami. Je tak možné krytinu ľahko presťahovať do inej miestnosti v interiéri. Je tiež ideálnym riešením do prenajatých bytov a domov, kde je možné pri odchode doslova vziať podlahu so sebou.

Laminát je ideálny aj pre alergikov

Laminátové plávajúce podlahy sú vhodnou podlahovou krytinou pre alergikov, nakoľko uzavretý povrch podlahy neposkytuje mikroorganizmom priestor k rozmnožovaniu. Laminátové podlahy možno dobre udržiavať čisté a bez látok, ktoré spúšťajú alergie, ako sú ochranné prostriedky na drevo alebo PVC. Laminát tiež nepohlcuje prach ktorý je možné jednoducho zotrieť alebo vysať.

Všeobecné rady týkajúce sa laminátovej podlahy

Vhodnými miestom pre pokládku tohto typu krytiny je každá obytná miestnosť, napríklad obývacia izba, spálňa, chodba alebo schody. Neodporúča sa ich dávať do priestorov, ako napr kuchyne, kúpeľne, kde hrozí kontakt s vodou, pretože by následkom toho mohlo dôjsť k tzv napučaniu, a tým pádom k znehodnoteniu krytiny.

Výrazný vplyv na kvalitu laminátových podláh má tiež nosná doska a zámkový systém. Ponuka laminátové podlahoviny je široká a zahŕňa ako kvalitné, tak aj horšie spracované výrobky. Nákup lacnej podlahy sa teda nemusí vyplatiť. Kvalita laminátovej podlahy je určená dvoma základnými parametrami materiálu:

• Odolnosť laminátovej podlahy pri zaťažení

• Hodnota oderu laminátovej podlahy

Nevýhody laminátu

Je nutné zdôrazniť, že laminátové plávajúce podlahy tiež trpia niektorými neduhmi. Okrem už spomínaného napučenia v prípade dlhšieho kontaktu s vodou alebo pri pokládke vo vlhkom prostredí, je laminát pomerne chúlostivý na poškriabanie. Prípadné škrabance sú trvalé a bohužiaľ neidú opraviť. Tiež horšie tlmia kročajový hluk a niekomu môže vadiť chladnejší povrch. Avšak väčšina týchto problémov sa dá odstrániť vhodným zaobchádzaním či inštaláciou kvalitnej zvukovej izolácie pod krytinu.

Záverom

Výber a kúpa laminátovej plávajúcej podlahy má zmysel pre mnoho majiteľov domov či bytov. Jedná sa o dostupný, pomerne odolný, hypoalergénne, a ľahko inštalovateľný materiál. Jeho prostredníctvom je možné dosiahnúť vernej imitácie tvrdého dreva, dlaždice alebo kamennej podlahy za rozumné peniaze. Ak sa povie plávajúca podlaha, rade ľudí sa vybaví práve laminátová podlaha. Rovnako ako každý typ podlahoviny, majú aj laminátové podlahy svoje nevýhody. Napriek tomu sa jedná o stále najobľúbenejšie a najpredávanejšie podlahové krytiny a táto skutočnosť sa zrejme v dohľadnej dobe nezmení.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *